Право на призначення пенсії військовослужбовців регулюється Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
ЦІКАВЕ про призначення пенсії з
урахуванням пільгової вислуги
років -за ПОСИЛАННЯМ!
Відповідно до Закону №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1993 при призначенні пенсії її розмір обчислюється з розміру грошового забезпечення, який отримував військовослужбовець протягом останнх 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби та з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування :
посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Під час обрахування розміру пенсії не враховуються одноразові додаткові види грошового забезпечення, які не є постійними та не мають систематичного характеру, такі як одноразова грошова допомога, тощо.
Таким чином, норми Закону №2262-ХІІ та Постанови №393 чітко визначають, яким критеріям має відповідати та чи інша складова грошового забезпечення для включення її в обрахунок розміру пенсії, а саме:
постійний характер виплати;
сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Індексація грошового забезпечення, яка виплачується військовослужбовцю у розрахунковий для призначення пенсії період, відповідає зазначеним критеріям.
Попри вказане, органами державної влади, які є уповноваженими на вчинення дій щодо призначення пенсії, допускається порушення прав звільнених військовослужбовців та при призначенні їм пенсії до її розрахунку не враховується зазначена складова грошового забезпечення.
Що ж таке індексація грошового забезпечення?
Якщо коротко, то згідно зі статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ (Далі – Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, в тому числі військовослужбовців, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому проведення індексації у звʼязку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи вищевказане, всім військовослужбовцям під час проходження ними військової служби повинно здійснюватися нарахування та виплата індексування їх грошового забезпечення у зв’язку з інфляційними процесами, що відбуваються в нашій країні, бо в іншому випадку заробітна плата таких військовослужбовців є знеціненою, що є порушенням їх прав.
Які порушення є при проведенні та виплаті
індексації грошового забезпечення діючим
військовослужбовцям - за ПОCИЛАННЯМ.
Таким чином, оскільки рівень інфляції щорічно збільшується, тобто індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, то вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії.
Крім того, з індексації грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється відрахування на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
За вказаних обставин слід констатувати, що дана виплата відповідає двом основним критеріям для врахування її у призначенні пенсії, про які згадували вище - постійний характер та сплата ЄСВ. А тому вона має бути врахована під час призначення військовослужбовцю пенсії.
У той самий час, органи державної влади, уповноважені на вчинення дій щодо призначення пенсії, індексацію грошового забезпечення у добровільному порядку не включають в розрахунок призначеної пенсії. Це починається від виготовлення військовою частиною довідки про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці.....для призначення пенсії, в якій відомості про нараховану та виплачену індексацію не відображаються, та закінчується відмовою управління пенсійного фонду включити дану виплату до розрахунку, навіть за відповідною вимогою громадянина.
Такі своєї дії уповноважені на призначення пенсії органи державної влади обгрунтовують тим, що індексація не є постійною виплатою, а тому не входить до розміру грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія.
Такі дії/бездіяльність не відповідає вимогам закону та є протиправною. Проте відстоювати своє право доведеться в судовому порядку.
Усна консультація безоплатна.
Більше цікавих новин:
📌Viber-канал👉https://invite.viber.com/?g2=AQBpM%2F%2F9vFoIEFB5FHpIuf6RdevYpX1Q6w2wXRtyLfZTQWTZNUo%2FxNjUps11x69d
📌Телеграм-канал 👉t.me/PODILSKYLAWCENTER
Comentários