top of page

Юрисдикція Спорів З Питань Отримання Спадкоємцями Заборгованості З Виплати Пенсії У Зв’язку З Смертю Пенсіонера

Світлана ФУРМАН

Як отримати борг з пенсії після смерті пенсіонера
Борги з виплати пенсії після смерті пенсіонера. Як отримати?

З 2018 року в Україні активно триває судова практика, пов’язана з нарахуванням та виплатою пенсій у належному розмірі. Часто виникає питання, що робити, якщо утворилася заборгованість з виплати пенсії, а пенсіонер помер, не отримавши цих коштів. У таких випадках право на отримання невиплаченої суми переходить до членів сім’ї.


 

Детальніше – за посиланням.

 

Однак визначення юрисдикції таких справ викликає труднощі — чи розглядати їх як цивільні чи як адміністративні?


Нормативно-правове регулювання


Відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ), кошти, які залишилися недоодержаними у зв’язку з смертю пенсіонера, не входять до складу спадщини. Вони виплачуються членам сім’ї, які отримують пенсію у разі втрати годувальника, за умови звернення до органу Пенсійного фонду України (ПФУ) протягом 6 місяців після смерті пенсіонера.


Якщо звернення до пенсійного фонду не відбулося вчасно (протягом 6 місяців з дати смерті), ці кошти набувають статусу «спадкове майно» та включаються до складу спадщини, згідно з положеннями статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№1058-IV).


Виходячи з вказаних особливостей, одним із важливих питань є визначення правильної юрисдикції справ. Для розуміння розглянемо практичний кейс однієї зі справ, що були в роботі юристів Подільського юридичного центру.


Приклад справи


В квітні 2024 року до юридичного центру звернулася дружина померлого пенсіонера. ПФУ заборгував її чоловікові пенсію у сумі понад 170 тисяч гривень.

Протягом 6 місяців після смерті вона до ПФУ подала заяву на виплату цієї суми, однак отримала відмову.


Юристи подали позов до окружного адміністративного суду, вважаючи спір публічно-правовим, а тому він має розглядатися адміністративними судами. Однак суд відмовив у відкритті провадження, посилаючись на те, що справа належить до цивільної юрисдикції. Цю позицію підтримав і суд апеляційної інстанції. Юристи звернулися до Верховного Суду з касаційною скаргою.


Рішення Верховного Суду у справі


4 грудня 2024 року Верховний Суд визнав обґрунтованими доводи юристів Подільського юридичного центру, наведені в касаційній скарзі та виніс позитивне рішення, зазначивши, що невиплачені суми пенсії не входять до складу спадщини, якщо заява подана вчасно, тобто протягом 6 місяців від дати смерті пенсіонера. Суд зазначив, що такі спори мають соціальне спрямування, тому їх слід розглядати в адміністративному порядку.


Верховний Суд також сформував критерії, які необхідно врахувати судам під час визначення предметної юрисдикції:

  • чи звертався позивач до ПФУ протягом 6 місяців після смерті пенсіонера;

  • чи включені кошти до складу спадщини;

  • чи є інші члени сім’ї, які мають право на отримання цих коштів.


Висновки


  1. У разі своєчасного звернення до ПФУ невиплачені суми пенсії не вважаються спадщиною, а питання оскарження відмови у виплаті належить до адміністративної юрисдикції.

  2. Помилка у визначенні юрисдикції може призвести до затягування процесу.


Радимо уважно підходити до підготовки матеріалів позовної заяви а також до вчинення дій, що передують зверненню до суду.


Якщо виникли питання або необхідна допомога,  звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном!

Усна консультація - безоплатна.

 Телефон підтримки

+380631156395

Comments


bottom of page