Захист свого права на перерахунок пенсії невідʼємно супроводжується формуванням заборгованості в Пенсійному фонді України перед пенсіонером з виплати пенсії, що утворилася до дати виконання рішення суду. Розміри такої заборгованості чималі, при цьому терміни її погашення не визначенні.
Нажаль, пенсіонер не завжди за життя може дочекатися виплати боргу з пенсії. І в разі настання непоправного - смерті людини, постає питання, яким же чином рідним можливо отримати частину недоотриманої за життя пенсії.
Останні роки в судах була усталена практика, згідно якої отримати кошти, що нараховані особі на виконання рішення суду і не виплачені на момент його смерті, могли члени сім'ї померлого шляхом подання до суду заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Тобто в такому випадку, усі права та обов'язки, встановлені судовим рішенням, переходили на правонаступника. Цей процес був в порівнянні не складний та не затратний в часі. Проте у 2023 році судова практика з даного питання змінилася.
Зокрема постановою Верховного Суду від 24 січня 2023 року у справі № 380/9537/21 були сформовані правові висновки щодо застосування норм матеріального права до спірних правовідносин. Колегія суддів Верховного Суду зазначила:
“Стаття 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає спеціальний правовий режим грошових коштів у вигляді пенсії, що підлягають виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю. Такий підхід до врегулювання цих правовідносин має соціальне спрямування через закріплення спеціального порядку переходу права на отримання зазначених сум до певного кола осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника або є членами сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, а виплачуються за процедурою, визначеною статтею 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Таким чином, вимоги зобов`язального характеру у таких справах нерозривно пов`язані з особою спадкодавця і не допускають правонаступництва, а тому заміна стягувача, у цьому випадку, не є належним способом захисту прав. Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя”.
Виходячи з вказаного висновку, який застосовують наразі на практиці суди І та ІІ інстанцій, звернення до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, не буде належним способом захисту і не принесе бажаного результату.
То як же діяти в такій ситуації?
Виходячи з приписів статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, виплачуються тим членам його сім’ї, які:
належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника;
проживали разом із пенсіонером на день його смерті.
Важливо: для виплати відповідної суми боргу особі, яка має на це право, потрібно звернутися з письмовою заявою до пенсійного фонду у строк, не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Практика показує, що при такому зверненні знову ж таки пенсійний фонд відмовляє у виплаті наявного боргу члену сімʼї. А тому наступним кроком є звернення до суду з позовною заявою про визнання таких дій протиправним і зобовʼязання провести відповідну виплату члену сімʼї (стягнути суму боргу).
Важливо: за життя, за кожним рішенням суду, варто отримувати в відповідному управлінні пенсійного фонду письмову відповідь з проведеним розрахунком заборгованості, що утворилася в результаті виконання рішення суду. І такий розрахунок зберігати.
Comments