Якими нормативно-правовими актами регулюється право військовослужбовців на забезпечення житлом?
Житловий кодекс України (Далі – ЖК України);
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ (Далі - Закон №2011-ХІІ);
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 (Далі – Порядок №1081);
Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380, (Далі – Інструкція - № 380).
Які категорії військовослужбовців мають право на отримання службового та постійного житла?
право бути зарахованим на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов для забезпечення за рахунок фондів Міністерства оборони України службовою або постійною житловою площею мають військовослужбовці, окрім: військовослужбовців строкової служби; військовослужбовців призваних на військову службу під час мобілізації; курсантів.
Категорії військовослужбовців (та членів їх сімей), які після звільнення з військової служби мають право бути залишеними при військовій частині на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов?
військовослужбовці, звільненні з військової служби в запас за станом здоров’я;
військовослужбовці, звільненні з військової служби в запас, якщо на час звільнення наявна вислуга військової служби не менше 20 років;
військовослужбовці, звільненні у відставку або у зв’язку зі скороченням штатів
військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Який порядок зміни статусу квартири з службова» на «постійна» (порядок як розслужбовити квартиру)?
Стаття 12 Закону №2011-ХІІ визначає, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Для набуття права на зміну статусу службової квартири (так зване «росзлужбовлення квартири»), мають бути присутні наступні ознаки:
календарна вислуга понад 20 років (а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров’я, віком, у зв’язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби);
перебування на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині;
не забезпечення постійним житлом за рахунок фондів Міністерства оборони України;
в безоплатній приватизації участі не приймав;
нерухомого майна у власності не має.
Який порядок дій для реалізації права на виключення розподіленої військовослужбовцю квартири з числа службового житла та надання її йому для постійного проживання?
Звернутися до житлової комісії з письмовою заявою в якій просити прийняти рішення про виключення житлового приміщення з числа службових та надання його військовослужбовцю для постійного проживання.
Житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія) розглядає таку заяву та документи облікової справи військовослужбовця.
Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об’єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.
Прийняте рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання оформляється протоколом засідання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії), який має бути затверджений командиром.
Затверджений у встановленому законодавством порядку протокол засідання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) є підставою для підготовки наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, який видається протягом трьох робочих днів з дня затвердження протоколу.
Протягом трьох робочих днів з дня видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання облікова справа військовослужбовця разом з витягом із затвердженого протоколу засідання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) та зазначеного наказу направляються військовою частиною до Квартирно-експлуатаційного відділу району (Далі - КЕВ).
На підставі отриманих документів КЕВ району протягом п’яти робочих днів з дня їх надходження готує список надання жилої площі для постійного проживання, який затверджується командиром військової частини.
Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕВ району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії) невідкладно в межах строку, визначеного абзацом першим цього пункту, направляються до Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України для узагальнення;
Після узагальнення Центральне управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України відповідний список надання постійного житла вносить на розгляд Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.
Комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей після розгляду подає відповідний список на затвердження відповідному заступнику Міністра оборони України, в межах розподілених повноважень.
Затверджений список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕВ району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.
До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕВ району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об’єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.
Варто зауважити, що внутрішньо-відомча процедура зміни статусу квартири зі «службова» на «постійна» в Збройних Силах України запроваджена доволі складна та багатоетапна. Вказане має наслідком і складність захисту військовослужбовцем свого права в суді, в разі його порушення.
Для отримання консультації з питань квартирного обліку в Збройних силах України, зокрема і щодо «розслужбовлення» житла, звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном +380683009044.
Усна консультація – БЕЗОПЛАТНА
Також буде цікаво:
Якщо зняли з квартирного обліку через неоновлення документів житлової справи. Читати тут.
Якщо зняли з квартирного обліку з підстав звільнення з військової служби у зв’язку з закінченням строку дії контракту. Читати тут.
Якщо відмовили в розслужбовлені квартири. Читати тут.
Comments