top of page

Житлова Черга У Збройних Силах України (ЗСУ): Коротко Про Проблемні Питання


Зняли З Квартирного Обліку При Військовій Частині у звʼязку з призовом. Як діяти?
Основні причини зняття з житлової черги

Житлова черга у Збройних Силах України (ЗСУ): основні проблеми


Забезпечення житлом для військовослужбовців — одна з найгостріших соціальних проблем. Часто військові, навіть після звільнення з лав ЗСУ, продовжують залишатися на квартирному обліку в очікуванні житлової площі. Проте непоодинокі випадки, коли житлова комісія військової частини приймає рішення про зняття осіб із черги, і такі дії можуть суперечити чинному законодавству.


Основні причини зняття з житлової черги


Звільненні військовослужбовці часто звертаються із питаннями щодо правомірності зняття їх із житлового обліку. Основні підстави, які використовують для цього житлові комісії:


  • Не поновлення документів у житловій справі (Детальніше - за посиланням);

  • Зміна місця реєстрації;

  • Звільнення зі служби після закінчення строку дії контракту (Детальніше - за посиланням);

  • Розслужбовлення квартири (Детальніше - за посиланням);

  • тощо


Проте у 2024 році, в силу проведення призову на військову службу під час мобілізації, військові частини часто вирішують виключити колишніх своїх військовослужбовців із житлового обліку, аргументуючи це тим, що вони мають стати на облік за новим місцем служби.


 
Для розуміння, роз’яснюємо простому на прикладі:

особа проходила військову службу у Збройних Силах України. Така особа була звільнена в запас припустимо у 2018 році, із залишенням на квартирному обліку для отримання житла за рахунок фондів Міністерства оборони України. У 2022 році така особа повторно вступає на військову службу, в силу призову під час мобілізації чи укладення контракту. Проте призвана уже до військової частини Національної гвардії України або Державної прикордонної служби України, які входять до відання Міністерства внутрішніх справ України, тобто іншого відомства. Тому військова частина Збройних Сил України, з якої особа була звільнена у 2018 році із залишенням на житловій черзі, приймає рішення зняти таку особу з квартирного обліку. 

 

Що каже законодавство?


Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади можуть діяти лише на підставі законів. У питаннях забезпечення житлом військових діють:

  • Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

  • Житловий кодекс України;

  • Постанова Кабінету Міністрів України № 1081 від 3 серпня 2006 року (Порядок забезпечення військовослужбовців житловими приміщеннями);

  • Інструкція Міністерства оборони № 380 від 31 липня 2018 року.


В яких випадках особу можуть зняти з черги?


Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

 

Частина 1 ст. 40 ЖК Української РСР  визначає, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.


Відповідно до частин 2 статті 40 Житлового кодексу УРСР, зняття з житлового обліку можливе лише за таких підстав:

  1. Поліпшення житлових умов до рівня, що перевищує встановлені норми.

  2. Отримання одноразової грошової компенсації замість житла.

  3. Виїзд на постійне місце проживання в інший населений пункт.

  4. Припинення трудових відносин з установою, яка поставила особу на облік, за винятком випадків, передбачених законодавством.

  5. Засудження до позбавлення волі на строк понад 6 місяців.

  6. Надання недостовірних відомостей, які стали підставою для взяття на облік.


Пункти Порядку № 1081 та Інструкції № 380 також підтверджують виключний характер цього списку.


З аналізу вимог вище викладених нормативно-правових актів, слід виділити два основні факти, які мають юридичне значення:

 

  1. Громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення;

  2. Підставою для зняття з обліку є факт поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті.


Тобто, до одержання житлового приміщення право на забезпечення житловою площею особа може реалізовувати, перебуваючи на одній або одночасно на кількох житлових чергах в різних відомствах/підприємствах/установах/організаціях (на квартирному обліку в при органах місцевого самоврядування, на квартирному обліку за місцем роботи, на квартирному обліку за місцем проходження військової служби тощо). Перебування на одній квартирній черзі, не виключає права бути зарахованим на іншу житлову чергу. Ключовим фактором для зняття з квартирного обліку в даному випадку є факт одержання житлового приміщення.

 

Вказане є своєрідною соціальною гарантією – запобіжником від зловживань суб’єкта владних повноважень.

  

Таким чином, така підстава прийняти рішення про зняття особи з квартирного обліку, як «перехід на службу до іншого відомства», у законодавстві відсутня. Прийняття рішення поза межами законодавчо встановлених підстав, виходить за межі повноважень відповідного суб’єкта, а тому є протиправним.


Як діяти, якщо вас зняли з черги?


Якщо рішення житлової комісії є протиправним, варто діяти наступним чином:

  1. Отримати документи. Подайте письмову заяву до житлової комісії з проханням надати завірену копію вашої житлової справи (надсилайте заяву адресату рекомендованим листом із повідомленням про вручення).

  2. Консультація юриста. Перед зверненням до суду бажано отримати професійну правову допомогу для оцінки перспектив вашої справи.

  3. Позов до суду. У позовній заяві просіть скасувати протиправне рішення житлової комісії та поновити вас на квартирному обліку.


Важливо пам'ятати

Строк позовної давності у таких справах складає лише один місяць. Він обчислюється з моменту, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права. Тому не варто зволікати з юридичною допомогою та зверненням до суду.


Висновок

Військовослужбовці мають право залишатися на житловому обліку до отримання житла, навіть якщо вони були повторно призвані на службу. У разі неправомірного зняття з черги важливо оперативно вжити заходів для захисту своїх прав. Законодавство на вашому боці, головне — діяти вчасно.

 

Якщо потрібна допомога, звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном! 

 

УСНА КОНСУЛЬТАЦІЯ - БЕЗОПЛАТНА 


телефон підтримки:

+3 8 068 300 90 44

 

Більше цікавих новин на нашому сайті 👉https://www.plc.vn.ua/blog;

📌Телеграм-канал 👉t.me/PODILSKYLAWCENTER;



Comentarios


bottom of page