Коли мова йде про аліменти, перше, що спадає на думку – це обов’язок батьків по утриманню дитини. Проте, право на аліменти мають не тільки діти, але й батьки.
Батьки дають нам життя, з дитинства про нас піклуються, виховують. І звичайно, що абсолютно нормальним є бажання дитини «віддячити» їм тим самим у майбутньому. Адже з настанням певного віку батьки і самі можуть потребувати допомоги.
І зазвичай, повнолітні діти, котрі вже «стали на ноги», за власним бажанням забезпечують певні потреби батьків, надають їм матеріальну допомогу, виявляють свою турботу та любов і в інших речах.
Проте, стосунки між батьками й дітьми бувають різні. Не всі батьки добросовісно відносились до своїх батьківських обов’язків, не всі діти готові за власною ініціативою допомагати. Причин на те – безліч, у кожного своя історія.
Команда Подільського Юридичного Центру пропонує розглянути саме правовий аспект даних взаємовідносин.
Давайте розберемось, чому діти повинні утримувати батьків? Хто має право на таке утримання? Що взагалі включає в себе даний термін?
Розпочнемо з того, що українське законодавство спрямоване на закріплення почуття обов’язку перед батьками. А тому, Сімейний Кодекс містить таку норму - «повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги».
Такий обов’язок включає в себе сплату аліментів та участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Перш за все, на утримання можуть розраховувати непрацездатні батько/матір, які не можуть забезпечити своє гідне існування. Тобто, це особи, що досягли пенсійного віку чи особи з інвалідністю, що потребують матеріальної допомоги.
На практиці, суди по-різному трактують умову про потребу в матеріальній допомозі . Зокрема, до уваги береться отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, яке може приносити дохід тощо.
Важливо! Обов’язок утримувати батьків (виплачувати аліменти) може бути покладено лише на повнолітніх дочку, сина.
Проте, у виняткових випадках, якщо батько/матір є тяжко хворими, особами з інвалідністю, а дитина до досягнення нею 18 років має достатній дохід, то суд може постановити рішення про стягнення з неї коштів на користь таких батьків.
За яких умов батько/матір дитини все ж таки може претендувати на аліменти?
Сімейний Кодекс зазначає такі підстави:
· між батьком/матір’ю та дитиною повинно бути кровне споріднення або ж юридичний зв'язок, тобто усиновлення;
· батьки повинні бути непрацездатними;
· потребувати матеріальної допомоги.
І варто зазначити, що за відсутності хоча б однієї умови, зобов’язання по утриманню батьків не виникає!
Цікавим є також момент, щодо матері/батька, які були позбавлені батьківських прав. Якщо ж такі права не було поновлено, обов’язку по утриманню матері/батька у доньки/сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
У випадку якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно батьки мають право звернутися до суду. А досвідчений адвокат у сімейних спорах Подільського Юридичного Центруспростить цей процес для Вас та допоможе у вирішенні будь-яких питань.
Телефонуйте нам або просто зараз пишіть у ЧАТ!
Цікаво:
Comments